I-deja.lv

dejas, kas rodas no idejas | idejas, kas rodas no dejas

Gadskārtas un godi

.

lekciju/diskusiju cikls

par latvju tradīcijām,

ar dančiem/rotaļām turpinājumā

.

Ieeja- par brīvu,

bet iepriekš reģistrējoties*

jo dalībnieku skaits ir ierobežots

.

.

Vai vēlies uzzināt,

kā pa īstam nosvinēt Jāņus, kā to darīja mūsu senči, lai nekad vairs nebūtu jāprāto, ko tad īsti iesākt šajos svētkos un kāda nozīme ir uguns kurināšanai, vainagu pīšanai un citām tradīcijām?

.

Kā pareizi svinēt godus – Krustabas, Kāzas un Bedības, lai saņemtu augstāko spēku svētību?

.

Ko mūsu priekštečiem nozīmēja veļu laiks, un kāda bija viņu uztvere par pasaules kārtību un dieva izpausmēm?

.

Vai zināji, ka latviešiem Ziemassvētki bija skaļākie un lustīgākie gadskārtu svētki? Vai vēlies noskaidrot kāpēc viņi gāja masku gājienus, trokšņojās un rībināja tuvas un tālas sētas?

.

.

Lekcijās uzzināsim konkrētas lietas un struktūru, kā un ko darīt, kā visam ir jānotiek, lai pats varētu noorganizēt svētkus, tradicionāli, kā to darīja mūsu senči.

Lai krāšņāk izbaudītu kopā būšanu, pēc lekcijas kopīgi padancosim un padziedāsim, lai būtu arī praktiskas iemaņas un priekšstats, kā godam nosvinēt svētkus un notvert maģiju, kas ir izprotama, tikai to piedzīvojot

.

8.jūnijā’18 | Saulgriežu svētki – Jāņi

24.augustā’18 | Latviešu godi – Krustabas, Kāzas/Vedības, Bēres/Bedības

5.oktobrī’18 | Veļu laiks, seno latviešu izpratne par pasaules uzbūvi un kārtību

7.decembrī’18 | Saulgriežu svētki – Ziemassvētki

.

Pasniedz

talantīgie un aizrautīgie latviešu tradīciju un folkloras pazinēji Lilija Lipora un Edgars Lipors.

Viņa- horeogrāfe, dejotāja, deju pedagoģe, viņš- aktieris, muzikants; abi ar lielu pieredzi tradicionālās kultūras praktizēšanā.

Viņa- starptautiskā laikmetīgās dejas festivāla “Vides deja” dibinātāja un organizatore, viņš- vīru kopas “VILKI” vadītājs; abi danču mūzikas grupas “Trejdeviņi” dalībnieki, kā arī starptautiskā teātra festivāla bērniem un jauniešiem “Eju meklēt!” organizatori.

Viņa- daudzu dejas izrāžu autore, kustību konsultante un režisore dažādu teātra žanru izrādēm, kā arī horeogrāfe daudzām latviešu skatuves dejām, viņš- mūzikas autors vairākām teātra izrādēm, tautas deju ansambļu dejām, koklētāju ansambļiem, kā arī daudzu zināmu animācijas filmu dublētājs.

Abu jaunrades darbos tiek ievīta latviskā izjūta un simbolisms.

.

 

.

Daba savā būtībā ir perfekta un nevainojama. Tā ir jānovērtē, jāciena, un jādzīvo saskaņā ar tās ritējumu. Ja cilvēks iemācās dzīvot ar dabu kopīgā pulsācijā un harmonijā, rodas īstā maģija un svētlaime.

Mūsu senči prata izpelnīties augstāko spēku labvēlību, lai gūtu veiksmi un panākumus ikvienā dzīves jomā. Tie izjuta godbijību pret dabas spēkiem, sakarībām un cikliskumu. Nebaidījās no smaga darba un disciplīnas, jo citādi nebija iespējams izdzīvot, taču, kad pienāca laiks svētkiem un svinībām, tie prata tās baudīt ar mirdzošām acīm un mīlošām sirdīm, priecājoties par kopā būšanu, uzlādējoties un uzņemot enerģiju ļoti ilgam laikam.

Ikviens zināja, kas jādara tad, kad diena ir visgarākā un nakts visīsākā, un otrādi. Tās ir vecā dzīves cikla beigas un jauna sākums, sevis sakārtošana un spēka uzņemšana jaunam dzīves cēlienam. Šajos brīžos saules attiecība pret zemi ir ļoti enerģētiska. Jāņi tā pat kā Ziemassvētki ir debesu kāzas, jo satiekas visas labās enerģijas un auglības spēki, protams arī sliktās enerģijas šajos brīžos ir pastiprināti uzbudinātas, tāpēc derīgi zināt, kas atvaira un atbaida šīs nevēlamās enerģijas un spēkus, lai tie nespētu mūs ietekmēt.

Arī cilvēka dzīvei piemīt cikliskums. Sākuma punkts- pirmais elpas vilciens, piedzimšana. Kulminācijas punkts – ģimenes veidošana un pēcnācēju radīšana. Beigu punkts – pēdējā izelpa, kam seko nāve. Šie ir brīži, kad mūsu sirds pukst straujāk, un mēs piedzīvojam tagadnes mirkļa burvību. Ikviens no mums vēlas, lai dzīve uz zemes un dzīve pēc nāves būtu mierpilna un laimīga, tāpēc šie notikumi tiek svinēti un godināti ar īpašām metodēm un paražām

 

.

* Vietu skaits ierobežots,

iepriekšējā reģistrēšanās- te

 

* dalība bez maksas, jo

mūs atbalsta

Rīgas dome